Co potřebuje zákazník, aby od vás nakoupil, zvláště online?
Dám vám chvíli na odpověď. 🙂
…
Je toho samozřejmě více, ale hlavně potřebuje mít z vás a vaší nabídky dobrý pocit.
Bude mít zákazník dobrý pocit, když ho budete rozčilovat a komplikovat mu život?
Máte pravdu, nebude.
Řeknu vám to na vlastním příběhu.
Chci se podívat na video známého infopodnikatele na téma, které mě celkem zajímá. Jenže video je součástí jeho prodejní kampaně. Když jde o prodej, mění online podnikatel svoje chování. Bojí se, aby zákazník neodešel, a tak se ho pokusí zmanipulovat. Rozhodne se tedy skrýt ovládání videa.
Jde o jednání ze strachu a strach není ani v marketingu nejlepší rádce.
Dívám se na to video a někdo mi zavolá, takže než stihnu video stopnout, už mi utekla část, která mě zajímala. Co teď?
Video můžu pouze stopnout a spustit, nemůžu se vrátit zpět. Poslouchám ho už dlouho a nechce se mi poslouchat celé od začátku.
Naštvaně, nebo přinejmenším rozladěně a omezovaně. Manipulovaně.
Sice se zákazníkovi snažíte předat užitečné informace, ale stejně jste ho už naladili proti sobě. Proč?
Vzali jste zákazníkovi pocit, že může tuhle situaci ovládat.
Jako expert na prozákaznickou orientaci vám mohu říct, že to je opak toho, co si zákazníci přejí.
Uvrhli jste ho do nespokojených emocí. Má pocit, že mu bráníte nakládat s vlastním časem podle jeho vlastního uvážení. Omezujete jeho svobodu.
Ale to vy nechcete, vy chcete zákazníka získat na svoji stranu.
Záleží, jaký vztah si k vám divák videa do té doby vybudoval a jak moc ho téma zajímá, ale někteří vás rovnou vypnou. Naštvali jste je.
Další věc, která zákazníky u této praktiky štve, je fakt, že nevědí, jak dlouho bude video trvat.
Zákazník, kterého video zajímá, bude mít dobrý pocit z toho, že může přeskočit části, které mu nepřijdou zajímavé. Taky bude mít lepší pocit, protože se bude moct podívat, jak dlouho video trvá. A hlavně z toho, že se může vrátit kam potřebuje.
Zákazníka, kterého video nezajímá, skryté ovládání na stránce stejně neudrží, jenom ho naštve.
Zákazníka prostě nemůžete takhle omezovat, pokud ho nechcete rozladit.
Nemusíte věřit mně. Ptejte se, co je nejlepší pro zákazníka.
Tohle jsem před pár dny zas a znovu objevila v komentáři k videu jedné takové prodejní stránky.
U některých videí bývá alespoň velmi nenápadná možnost přepnout se na YouTube. Potenciální zákazník se trochu uklidní, protože tím nakonec délku videa zjistí, nebo si ho vrátí, jak potřebuje.
Ale to už vám z prodejní stránky, nebo ze squeeze page, odešel. Snižuje se vaše šance, že se na ni vrátí. A už to, že musel ovládání hledat, může nechat v jeho paměti stopu rozladění. Zkuste to vzít do úvahy.
Řada online podnikatelů už od této hry na schovávanou naštěstí ustoupila, ale stále některé vidím tuhle chybu opakovat.
Asi před dvěma měsíci to bylo dokonce na webináři jedné velmi známé osobnosti. Bylo jasné, že je webinář předtočený, trval snad 5 hodin a dal se pauzovat, ale zase ne posunovat.
Mimochodem u jejich dalšího vysílání to už nešlo ani pauzovat, přestože tam přímo padla výzva, abychom si to pauzli. Ach jo. Tohle zákazník tuplem nemá rád.
I tady jsem se chtěla k některým pasážím vrátit, protože zvuk nahrávky byl velmi potichu, no, nešlo to. Když přišlo na prodejní část, po značně dlouhé chvíli začalo být jasné, že popis produktů bude ještě delší než samotná řeka Nil.
Já jsem velmi zvídavý člověk a nechci přijít o něco skvělého, takže ráda zůstávám do konce. Ale tohle se nedalo vydržet. Podívala jsem se na prodejní stránku, která také byla složitá a málo pochopitelná.
Jsem nezmar, tak jsem klikla na malými písmenky psaný odkaz, který měl vysvětlit, jak nabízené členství funguje a dostala jsem se místo toho na nudné obchodní podmínky, kde jsem navíc zahlédla jakési pokuty ve výši 50 000 Kč.
Pokuty chtěli mj. za to, kdybyste pak o nich někde nepěkně mluvily. Tak to fakt ne, tohle zákazníkům nedělejte. Buď je váš produkt dost dobrý, nebo ne. Všemi kroky proti zákazníkovi zaséváte nedůvěru a ztěžujete si možnost zákazníka získat.
Ale zpět. Udělala jsem tedy asi o 3 namáhavé kroky víc, než běžný zájemce, a stále jsem se nic nedozvěděla, takže oproti svým zvykům jsem z webináře prostě odešla.
Tady máte jeden tip navíc, když už máte dlouhou a podrobnou prodejní řeč, je potřeba alespoň na prodejní stránce vysvětlit NAPROSTO JASNĚ A PRIMITIVNĚ, co a za jakých podmínek člověk dostane.
Pod to si klidně dejte dlouhý prodejní dopis, když je to potřeba, ale když tam zájemce posíláte z webináře, ukažte mu jasně, o co jde. Nebo dejte výstižné shrnutí alespoň na objednací stránku. To je fakt nutnost.
Kdyby byla u zmiňovaného předtočeného videa možnost přeskákat na konec, třeba by tam už prodejní nabídka byla shrnutá. Ať už bych nakoupila, nebo ne, alespoň bych odcházela s dobrým pocitem, že moje zvědavost byla uspokojena.
Ale další dvě hodiny poslouchat, co všechno dostanu, jsem fakt chuť neměla. Z komentářů lidí bylo patrné, že měli stejnou výtku.
Protože berete potenciálnímu zákazníkovi možnost získat informace, které chce (nemůže se vrátit) a jak je chce, a proto přicházíte o část zisku. Když zákazníka budete omezovat v možnosti ovládat svůj svět, naštve se.
Cílem každého dobrého podnikatele je zákazník spokojený, nikoli naštvaný.
Berete někde zbytečně svým klientům možnost mít věci pod kontrolou?
A ještě jedna. 🙂 Znáte už 16 vychytávek pro online podnikatele?