Nápady k podnikání patří. Každý podnikatelský záměr, každé vylepšení, začíná nějakou myšlenkou – nápadem. Nápady také bývají tím, co řeší „problémy“. Nápady neodmyslitelně k životu patří, jsou projevem života. Proto bych se s vámi ráda podělila o své zkušenosti s nápady tímto článkem, který ke mně přišel uprostřed noci a nutně se toužil podívat na ranní světlo světa.
Vypozorovat, kdy ke mně přicházejí múzy, nebylo těžké, protože když mi bylo 6 let, šlo o stejný princip, jako jde dnes. Múzy za mnou nepřicházejí ve vaně, jako údajně přišly k falešnému vynálezci ze seriálu „Křeček v noční košili“, což ale připisuji tomu, že žádnou vanu nemám. Nejčastěji se múzy objevují v noci před spaním (i když podle času na hodinách se technicky jedná o „ráno“).
Nejde o náhodu, děje se to proto, že se po ulehnutí ke spánku konečně ztiším a nedávám si kromě usínání žádné povinnosti.
Jdu takhle o půlnoci spát a po nějaké době to začne. Tu básnička, tu písnička, tu podnikatelský nápad a já vstávám a zapisuji a ulehám a vstávám a zapisuji a ulehám a najednou půl třetí ráno a já jsem pořád vzhůru a tak můžu slyšet, jak alkoholem lehce posílení sousedé po cestě domů klepou na všechny dveře – no, mají dobrou náladu.
Pokud člověk tvoří, má také dobrou náladu a ta převáží výčitky, že se blíží ráno, kdy musím vstávat do práce. Dokonce se vůbec nezlobím na řvoucí sousedy. A tak silný pozitivní pocit stojí za to!
Kreativita je jako proud energie, který nás dobíjí a je dobré a radostné se mu poddat.
To je na tom celém nejpříjemnější. Přilákáte ho tím, že „vypnete“. Najděte si pořádnou chvíííli klidu. Třeba si lehněte, zavřete oči a nedělejte nic. Dovolte si nic nemuset a buďte sami se sebou. DOVOLTE SI TO. To je podhoubí jak pro kreativitu, tak i pro řešení složitých životních situací, naslouchejte svému tělu, své duši, svému srdci, sami sobě…
Tvůrčí mechanismus rád pracuje „na pozadí“. Někteří lidé si před spaním projdou zítřejší úkoly, nebo si napíší, co potřebují vyřešit a ráno už je řešení napadne. Je to proto, že zaměřili svoji mysl, dali jí úkol a přestali jí do toho zasahovat. Jitro opravdu může být moudřejší večera. Stačí se na sebe s důvěrou obrátit a ráno si do připraveného bloku zaspat, co vás napadne.
Ať už ráno nebo večer, rozhodně se mi osvědčilo mít u postele papír a tužku (a lampičku :-)) a mít psací potřeby také v příruční tašce, kdyby nápad přišel třeba na cestě v MHD. Teprve při samotném zapisování nápadů se z hlavy uvolní ty nejzajímavější věci a navíc vznikne prostor pro další tvorbu (jako byste uvolnili místo v operační paměti svého počítače).
Jinou možností je pustit si potichu oblíbenou hudbu a buď také ulehnout k odpočinku, nebo naopak u energické hudby třeba uklízet či sportovat – mysl je zaměstnaná danou činností, tj. odvedli jste její pozornost, tvůrčí mechanismus v klidu pracuje a může „něco“ přijít…, i kdyby to hned nebyl nový nápad, dostaví se redukce stresu. To je plus nejen pro kreativitu, ale pro celý život.
Pro podpoření tvůrčího procesu je vhodné, když jste před tím četli nějaký inspirující článeček, knihu, viděli zajímavé video nebo mluvili s nevšedním člověkem. A nemusí to být ani těsně před tím, myšlenky pomalu uzrávají a později vyplují na povrch.
Podobně příjemně strávené odpoledne zvýší šanci, že večer přijdou kreativní nápady místo obyčejné nespavosti. Chvíli se může zdát, že jen nemůžete usnout, ale když budete věci přijímat tak, jak jsou, bez výčitek, třeba z toho bude nápad. A kdyby hned ne – pamatujete? Tvůrčí mechanismus pracuje na pozadí a potřebuje prostor a nadhled.
Také se mi běžně stává, že jeden den (noc) mě napadne třeba nový slogan a až druhý den něco, co ho doplní. Není potřeba tlačit na pilu, radujte se z každé zdánlivé „hlouposti“. Hravost je kreativní.
Nápady nejsou jen pro vyvolené, má je každý. Thomas Alva Edison se kdysi vyjádřil ve smyslu, že jeho myšlenka nebyla jeho zásluhou, jen ji objevil v nám všem společném zdroji a jednoduše ji první předal světu. Pokud by se vám společný zdroj zdál neuvěřitelný, mám tu další vysvětlení:
Během života jste toho hodně přečetli, poslouchali příběhy, mluvili s lidmi, zažili různé situace a získali jste neuvěřitelné množství informací, které jsou ve vás uloženy. Pokud své tvůrčí mysli dáte úkol, jakýsi cíl, i když zatím mlhavý, ona pro vás bude hledat a jednoho dne se věci správně pospojují a na mysl přijde právě to, co hledáte.
Ano, může to trvat delší dobu, nebo naopak nemusí. Nejde o jízdní řád, ale přesto do cíle nakonec dorazíte. To je na celé věci to krásně hravé, rozhodně nic, kvůli čemu bychom se měli vztekat. Stačí vědět, že to funguje vždy a každému. A každá dovednost se opakováním zlepšuje.
Usilování kreativitu brzdí. Nápady (výsledek toho, co jste před tím řešili) často přicházejí, pokud jste uvolnění a zabýváte se něčím jiným. Může to být třeba při tanci nebo při holení. Může to být při meditaci. Kreativita se probouzí na dovolené, nebo dokonce když musíte odpočívat z důvodu „nemoci“.
Díky tomu si uvědomíte, že všechno v životě nás posouvá dál – správným směrem.
Náš mozek je buď zrovna kritický (analytický), nebo kreativní (tvůrčí), obojí naráz neumí. Je dobré na to pamatovat a fakta, která potřebujete dohledat, nechat na později, abyste neutíkali z tvůrčí činnosti do té analytické.
Před tzv. brainstormingem (který je jednou z kreativních technik) se doporučuje malá rozcvička. Tou je mini brainstorming na snadné téma, kterým se mozek přepne na správnou činnost (tu tvůrčí).
Například: Představte si, že najednou ze Země zmizely všechny věci a zůstaly jen zubní kartáčky, na co všechno by se daly použít?
Někdy potřebujete vyřešit konkrétní úkol. Třeba zmíněný brainstorming k tomu využívá skupinovou práci („bouři“ více mozků) a naprostý zákaz kritiky. Stejně pak ale vzniklé nápady nechává uležet.
Proto pokud máte navrhnout konkrétní věc, pusťte se alespoň do prvního návrhu hned, dokud jste plni dojmů a informací ze zadání. Jako malíř, který chce namalovat obraz. Musí si připravit malířské potřeby, vyhradit čas i prostor a hlavně: PUSTIT SE DO TOHO!
Jak jsem naznačila, pro mě je noc jako slunečnice, otáčí se za sluncem (a za nápady) a tak přichází ráno… Nápady ale mohou přicházet celý den, pokud jim vytvoříte podmínky.
Přeji Vám radostný proud inspirace
PS: Najít inspraci můžete i ve Facebook skupině Nejlepší články (videa) pro podnikání >>
A jak to máte s nápady Vy? Napište mi do komentářů
Zdroj obrázku se slunečnicemi: http://www.pixmac.cz/fotka/slune%C4%8Dnice/000054874289
Souhlasím, takto to funguje s myslí. Líbí se mi i ten nápad s před brainstormingem, „na rozjetí“, to neděláme a je to asi skutečně chyba. Zajistit to přepnutí. Ono to někomu bude znít hloupě a hra, ale je to v podstatě o psychologii, jak kolektiv nasměřovat tam kam je potřeba a využít potenciál, který je v kolektivní mysli. A to už je praktická část, kterou potřebují reálné firmy na reálné úkoly. Tedy už žádná teorie, ale praxe s využitím teorie.
Stejně dobrou zkušenost mám s časovým odstupem, přesně jak píšete. Vysvětlit řešený problém, ponechat týmu čas na přemýšlení, ráno se k tomu vrátit. Nechat pracovat podvědomí. Nejtěžší je často včas diskuse ukončit a naopak nechat pracovat to podvědomí. Lidé často chtějí najít řešení hned i za cenu dlouhého času, již neefektivního.
Takže Danielo, já potvrzuji Vaše zkušenosti
Vladimír